POLİSTREN
Polistren Yapı Ürünleri
Polistren, monomer haldeki stirenden polimerizasyon ile üretilen bir polimerdir. Polistiren katı halde bir termoplastiktir, fakat enjeksiyon veya ekstrüzyon yolu ile işlenirken yüksek sıcaklıklarda eriyik hale getirilir.
POLİÜRETAN
Poliüretan Yapı Ürünleri
Karbamat bağlantıları ile birleştirilen organik ünitelerden oluşan polimerdir. Esnek ve esnemeyen köpükler, dayanıklı elastomerler ve yüksek performanslı yapıştırıcılar, sentetik fiberler, contalar, prezervatifler ve sert Plastik yapımında kullanılırlar.
YAPI MALZEMELERİ ÜRETİCİLERİ DERNEĞİ
Türkiye’ye Avrupa’dan ithal edilen Polistren ve Poliüretan iç ve dış cephe dekoratif yapı malzemelerini, Türkiye’de üretmek için 1990 yıllar’da başlayan, ARGE çalışmaları neticesinde ürünlerin hammadde, makine ve Pazar araştırma fizibiliteleri 2000 yılın’da tamamlanarak Türkiye’de Polistren – Poliüretan iç ve dış cephe yapı malzemelerinin üretimine başladık.
Plastik endüstrisinde daha çok PS kısaltması ile kullanılır. Oda sıcaklığında, polistiren katı halde bir termoplastiktir, fakat enjeksiyon (akıtma) veya ekstrüzyon (plastiğe şekil verme tekniği ) yolu ile işlenirken yüksek sıcaklıklarda eriyik hale getirilir.
İzolasyon malzemesi olarak, ince cidarlı kaplarda, soğutma kulelerinde, boru köpük, kauçuk, çeşitli aletler, otomobil parçaları, paneller ve elektronik aletlerin plastik aksamlarında yaygın olarak kullanılır. Tek kullanımlık bardak, ayran kaplarında sıklıkla kullanılır.
Poliüretan, poliol ve izosiyanatın kimyasal tepkimesi sonucu elde edilir. İstenilen özelliklerde poliüretan köpüğü elde edebilmek için birtakım katkı maddeleri ilave edilir. Bu katkı maddeleri poliol reçine içerisine ilave edilerek" poliol reçine karışımı'nı oluşturur.
YAPI MALZEMELERİ
YAPI MALZEMELERİ ÜRETİCİLERİ DERNEĞİ
Türkiye’ye Avrupa’dan ithal olarak gelen Polistren Kartonpiyeri, Türkiye’de üretmek için 1998 yılında başlayan AR-GE çalışmaları neticesinde ürünün, hammadde-makine ve Pazar araştırma fizibiliteleri 2000 yılında tamamlandı.
Yapı Malzemeleri
Üreticileri Derneği
Bize Ulaşın
+90 537 430 91 17
© COPYRIGHT 2017 Yapı Malzemeleri Üreticileri Derneği Web Design and Programming Trabzon Web Yazılım